PROGRAM PROMOCJI ZDROWIA ZESPOŁU SZKÓŁ W ZDUNACH - GIMNAZJUM

Jesteśmy szkołą promującą zdrowie, preferującą zdrowy styl życia, pomagającą uczniom we wszechstronnym ich rozwoju, zapewniającą specjalistyczną opiekę pedagogiczną i medyczną, oferującą szeroki zakres zajęć pozalekcyjnych, otwartą i nastawioną na współpracę z rodzicami i środowiskiem lokalnym.

Stworzymy szkołę, w której wszystkie podmioty procesu edukacyjnego będą świadomie współdziałać w kierunku harmonijnego i twórczego rozwoju dziecka.

Głównym celem programu jest stworzenie szkoły zdrowej, bezpiecznej i przyjaznej, zapewniającej wszechstronny rozwój całej społeczności szkolnej i promującej zdrowy styl życia, poprzez szerzenie oświaty zdrowotnej i podejmowanie działań dla zdrowia.

REALIZACJA ZADAŃ

Przedstawienie dotychczasowych osiągnięć szkoły w ramach realizacji treści prozdrowotnych podczas spotkania Rady Pedagogicznej:
•   komentarz na temat pracy w odniesieniu do Projektu "Szkoła Promująca Zdrowie",
•    mini wykład na temat podstaw prawnych dotyczących realizacji Projektu "Szkoła Promująca Zdrowie",
•    podjęcie decyzji o przystąpieniu do realizacji Projektu "Szkoła Promująca Zdrowie".

Podczas Rady powołano również szkolny zespół ds. promocji zdrowia. W skład zespołu weszli:

KOORDYNATOR
•    mgr Monika Miśkiewicz - Żyto - nauczyciel biologii

CZŁONKOWIE ZESPOŁU
•    mgr Justyna Basty - pracownik swietlicy

•    mgr Ilona Hybsz - pracownik swietlicy
•    mgr Aneta Ceglarz - nauczyciel wychowania fizycznego
•    mgr Damian Otworowski - nauczyciel wychowania fizycznego

•    mgr Agnieszka Chlebowska - nauczyciel geografii
•    mgr Maria Chyba - pedagog szkolny
•    Czesława Macharzyńska - pielęgniarka szkolna

Spotkania w grupach
•    Konsultacje na temat założeń Projektu "Szkoła Promująca Zdrowie" podczas spotkań z rodzicami, lekcji wychowawczych oraz liderskich spotkań zespołowych.
•    Konstrukcja ankiety – „Co wpływa na moje samopoczucie w szkole?” oraz określenie głównej misji szkoły w ramach Projektu „Szkoła Promująca Zdrowie”.
(ankieta)
•    Diagnoza wstępna - przeprowadzenie ankiety wśród nauczycieli, uczniów i rodziców, omówienie wyników:

- podpisanie deklaracji dotyczącej realizacji projektu „Szkoła Promująca Zdrowie",
- szkolenie nauczycieli pod kątem realizacji projektu „Szkoła Promująca Zdrowie".

•    Organizacja szkoleń w ramach WDN.
•    Aktywny udział szkolnych koordynatorów w wewnątrzszkolnych spotkaniach organizowanych w ramach projektu „Szkoła Promująca Zdrowie”.
•    Zmiany organizacyjne w szkole w zakresie: organizacji zajęć ruchowych, posiłków szkolnych, współpracy z higienistką szkolną itp.
•    Wprowadzenie i realizacja programów edukacji zdrowotnej.
•    Imprezy ekologiczne, prozdrowotne, promujące zdrowy styl życia.
•    Włączenie promocji zdrowia do planu dydaktycznego i wychowawczego szkoły oraz Planu Rozwoju Szkoły.